,

KUPUJĄC KAWĘ CZY HERBATĘ CZYNISZ DOBRO

W tym roku pallotyni świętują 50-lecie pracy w Afryce w Rwandzie.

Od pewnego czasu można kupić przy naszej parafialnej księgarni pyszną kawę i wspaniałą herbatę z tego pięknego kraju. W ten sposób czynimy wiele dobra – wspieramy dzieła naszych misjonarzy i inne dzieła charytatywne.

Pomoc niesiona przez misjonarzy jest o tyle skuteczna, że jest to pomoc celowana. Na pewno idzie tam, gdzie powinna dotrzeć. Misjonarze od dziesiątków lat żyją i mieszkają pośród Afrykańczyków. Wiedzą, jacy są. Znają ich potrzeby, mentalność, uczucia. Jeśli stworzą szkołę, to nad nią czuwają i pozyskują środki dla jej rozwoju. Świadczą usługi za darmo, stąd też muszą ciągle pozyskiwać fundusze i prosić o pieniądze na swoje dzieła.

Misjonarze prowadzą nie tylko parafie i szkoły, ale też ośrodki zdrowia. W Afryce 80-90 procent społeczeństwa, to ludzie biedni i nie stać ich na opiekę medyczną. Misjonarze im pomoc bezinteresownie.

Kawa z Rwandy pochodzi z plantacji położonej średnio na wysokości 2000 metrów n.p.m.. Wyróżnia się wyrazistym smakiem, w którym można wyczuć nutę ciemnej czekolady. Jest ręcznie zbierana i przetwarzana, zwykle metodą mokrą lub suchą, co pozwala zachować jej naturalny smak i aromat. Ziarna są także palone z uwagą na szczegóły, by uzyskać optymalny profil smakowy.

(kliknij na obrazek aby powiększyć)

Herbata rwandyjska jest na świecie uważana za jedną z najlepszych ze względu na szczególnie sprzyjające warunki jej uprawy. Kupić można Black Orthodox - czarną herbatę sypaną. Jest nazywana „ortodoksyjną”, bo w paczce znajdują się największe liście, z pierwszego zbioru, z górnych partii roślin. Jej plantacje rozciągają się na wysokości od 1700 do 2000 metrów. Jest zbierana ręcznie. Ma przyjemny jasnopomarańczowy kolor.

Kawa Druga to Green Tea - herbata zielona sypana. Uprawiana na górzystych plantacjach Rwandy w okolicach jeziora Kivu. Zawiera w sobie całe bogactwo minerałów, jakie daje żyzna wulkaniczna gleba. Ręcznie zbierane młode pąki poddawane są tradycyjnemu procesowi zwijania. Jej smak zaskakuje przejrzystością smaku i delikatnością. Wzmacnia prawidłowe działanie układu krążenia, poprawia metabolizm, przeciwdziała procesowi starzenia się komórek i pomaga spalać tkankę tłuszczową.i herbata, której zakup wspiera pracę misjonarzy w Rwandzie, jest do nabycia przy naszej księgarni oraz w naszej parafialnej jadłodajni Caritas.

W najbliższym czasie będzie można zakupić także kawę z Brazylii.

ks. Włodzimierz Osica SAC
koordynator projektu